Od 17.09 do 28.09 czas wysyłki może być wydłużony do 3 dni
Co zrobić gdy pojawi się opuchlizna po przedłużaniu rzęs?
Klej zawierający cyjanoakryl lub jego pochodne stosowany w przedłużaniu rzęs może być przyczyną alergii. Choć jest to narzędzie niezbędne dla wielu stylistek, uczulenie na klej do rzęs może być poważnym problemem zarówno dla klientek, jak i dla stylistek. W tym wpisie omówię, jak sobie z tą sytuacją radzić z dwóch perspektyw:
- klientki, u której wystąpiła opuchlizna po przedłużaniu rzęs
- stylistki, która musi odpowiednio zareagować.
Perspektywa klientki
Jeśli jesteś klientką, która zauważyła u siebie objawy alergii na opary kleju po zabiegu, ważne jest, abyś wiedziała, jak sobie z tym poradzić.
Rozpoznanie objawów
Alergia na klej do rzęs może objawiać się na różne sposoby. Najczęstsze objawy to:
- Opuchlizna po przedłużaniu rzęs górnej bądź / i dolnej powieki
- Przesuszenie się i łuszczenie skóry na górnej powiece
- Czerwone oczy po założeniu rzęs
- Kłucie powieki po przedłużaniu rzęs
Jeśli zauważysz u siebie te objawy, poinformuj o tym fakcie stylistkę i zgłoś się do lekarza okulisty, który poda odpowiednie leki.
Szybka reakcja
W przypadku wystąpienia reakcji alergicznej:
- Niezwłocznie udaj się do lekarza!
- Poinformuj swoją stylistkę o zaistniałej sytuacji, żeby umówić się na ściąganie rzęs (pozbycie się alergenu).
- Użyj chłodnych kompresów, aby złagodzić obrzęk i pieczenie.
- W następny kroku należy obficie zmoczyć rzęsy zimną wodą – przyniesie to ulgę.
Leczenie uczulenia na klej do rzęs
- Lekarz powinien przepisać Ci odpowiednie leki, aby złagodzić objawy.
- W przyszłości unikaj zabiegów z użyciem kleju cyjanoakrylowego. Możesz rozważyć alternatywy, lifting rzęs lub zastosowanie kleju hipoalergicznego.
- Zawsze informuj swoją stylistkę o swoim uczuleniu na opary kleju do rzęs przed kolejnymi zabiegami.
Przyczyny uczuleń na klej do rzęs
Droga klientko – pamiętaj, że reakcje alergiczne po przedłużaniu rzęs to nie wina stylistki, a reakcji Twojego organizmu. Jeśli Twoja skóra jest skłonna do alergii, cząsteczki oparów kleju mogą podrażniać wrażliwe powieki.
Pamiętaj, że wystąpienie objawów uczulenia na klej jest równoznaczne z tym, że prawdopodobnie za każdą próbą założenia aplikacji stanie się to samo.
Alergia zazwyczaj uaktywnia się do 24h po aplikacji i uwaga! Może wystąpić nawet po kilku miesiącach / latach regularnego noszenia rzęs.
Dlatego nawet jeśli sztuczne rzęsy towarzyszą Ci od wielu lat, pamiętaj aby zawsze obserwować stan swojego organizmu po zabiegu. Gdy tylko pojawią się objawy takie jak opuchlizna po przedłużaniu rzęs, czerwone oczy, czy cokolwiek co by Cię martwiło, nie zwlekaj i skontaktuj się ze swoją stylistką.
Perspektywa stylistki
Jako stylistka, Twoim obowiązkiem jest dbać o zdrowie i bezpieczeństwo swoich klientek. Alergia na klej cyjanoakrylowy jest poważnym zagadnieniem, które wymaga odpowiedniej reakcji.
Edukacja
Osobiście uważam, że najlepszym sposobem na radzenie sobie z objawami alergii, jest zminimalizowanie szansy na jej wystąpienie. Jeśli w Twoim salonie pojawia się nowa klientka, warto uświadomić ją o możliwości wystąpienia alergii na klej cyjanoakrylowy. Praktyką która sprawdza się u mnie, jest poproszenie klientki o wypełnienie krótkiej karty klienta. Na tej podstawie będziesz w stanie ocenić, czy występuje ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej.
Czy warto przetestować klej przed zabiegiem?
Istnieje kilka sytuacji w których warto wykonać próbę uczuleniową kleju przed rozpoczęciem zabiegu. Do najbardziej oczywistych należą użycie kleju z którym klientka nie miała wcześniej do czynienia, wykonywanie pierwszej w życiu aplikacji stylizacji rzęs, lub powrót do zakładania rzęs po długiej przerwie.
Wydawać by się mogło, że najprostszym sposobem na sprawdzenie reakcji na klej cyjanoakrylowy jest przeprowadzenie testu – nałożenie niewielkiej ilości kleju na skórę w okolicach nadgarstka lub za uchem. W przypadku jakiejkolwiek negatywnej reakcji, takiej jak zaczerwienienie, zabieg nie powinien być wykonany. Niestety, jest to mit. Alergia często rozwija się dopiero po założeniu całej aplikacji rzęs, ponieważ większa ilość kleju oraz długotrwała ekspozycja mogą wywołać reakcję uczuleniową.
Tak więc test nie daje nam całkowitej gwarancji, że alergia nie wystąpi, może jednak pomóc we wczesnym zidentyfikowaniu wrażliwości na klej. Dodatkowo, podchodzenie w ten sposób do Twoich klientek sprawi, że poczują się zaopiekowane, a ich zaufanie względem Twoich usług wzrośnie.
Reakcja na zgłoszoną alergię
Czasami, mimo naszych najlepszych chęci nie jesteśmy w stanie uniknąć uczulenia u naszej klientki. Po pierwsze nie możemy bagatelizować sprawy, w końcu mówimy tutaj o zdrowiu drugiego człowieka. Najważniejszy krok to zalecenie klientce, aby niezwłocznie zgłosiła się do lekarza okulisty. Prawdopodobnie następstwem wizyty będzie przepisanie leków, które pomogą złagodzić objawy uczulenia.
Oczywiście rzadko kiedy lekarz będzie w stanie przyjąć Twoją klientkę od razu. Aby ułatwić jej przejście przez ten etap oczekiwania, zasugeruj aby zmoczyła oczy chłodną wodą i nałożyła kompresy. Na pewno przyniesie to chwilową ulgę.
Kiedy tylko leki zaczną działać, a opuchlizna wokół oczu się zmniejszy, zaproponuj termin na ściągnięcie rzęs. Tylko w takiej sytuacji będziesz w stanie bezinwazyjnie usunąć aplikację i oczyścić powieki.
Jeśli w swoim salonie wykonujesz również lifting i laminację rzęs, zaproponuj usługę swojej klientce jako alternatywę. Objawy uczulenia na klej przy tym zabiegu nie występują, ponieważ z niego nie korzystamy 🙂
Podsumowanie
Alergia na klej cyjanoakrylowy może być trudnym doświadczeniem, ale odpowiednie działania zarówno ze strony klientki, jak i stylistki mogą znacznie złagodzić jej skutki. Klientki powinny być świadome objawów i gotowe do szybkiej reakcji, natomiast stylistki muszą być przygotowane na taką ewentualność, edukować swoje klientki i stosować odpowiednie środki zapobiegawcze. Dzięki współpracy i odpowiedzialności obu stron możliwe jest zapewnienie bezpieczeństwa i komfortu w trakcie zabiegów kosmetycznych.